Egyéni vállalkozói regisztráció Angliában
Hogy egyéni vállakozók legyünk, regisztrálnunk kell magunkat a HMRC-nél (ez olyan, mint nálunk a NAV). Fontos különbség, hogy míg nálunk csak akkor kezdhetünk hivtalosan egyéni vállalkozóként dolgozni, ha regisztráltunk és megkaptunk minden papírt, addig Angliában ezt elég a munkakezdés után 3 hónapon belül megtenni. Ha van főállásunk, akkor érdemes csak akkor regisztrálni, ha már számláztunk vagy ha van érdemben elszámolható költségünk, így nem kell addig sem fizetni a Class II. NI-t(ld. később). Ha azonban ez a főállásunk, akkor érdemes regisztrálni, hiszen így aktív lesz a társadalom-biztosítási státuszunk. Ez különösen fontos ha Magyarországon már megszűnt a munkaviszonyunk.
Adók, járulékok, könyvelés
Miután a bevételből levontuk a költségeket, a nyereségünk után itt is adóznunk kell, illetve adóbevallást is kell készíteni. Az adóév utolsó napja itt április 5-e, ezután a következő év január 31-ig kell elkészíteni az éves adóbevallást valamint megfizetni egyes járulékokat és az adót. Ha vállakozásunk mellett más jövedelem forrásunk is van (pl. alkalmazottak vagyunk), akkor ezt a kettőt össze is kell vonni. Mindenképpen egyik könyvelőnkre bíznám a dolgot.
Ennek éves költsége ugyan minimum 150 font, de megéri egy szakértőre bízni.
A könyvelőnek oda kell adnunk minden kibocsájtott számlánkat, a költségként elszámolandó számlákat, illetve ha alkalmazottként is dolgoztunk, akkor a havi bérkimutatásokat (Payslip), illetve szükség lehet a P60-as, esetleg (ha munkahelyet váltottunk) a P45-ös nyomtatványunkra is. A könyvelő ezek után mindent megcsinál nekünk, azonban a végén alá kell írnunk és azt is érdemes tudni, hogy az adóbevallásunkért minden esetben mi vagyunk a felelősek, nem a könyvelő.
Számlázás
Ez az ügyfelünknek, sokkal egyszerűbb, mint nálunk. Nincs szükség hivatalosan megvásárolt számlatömbre vagy hitelesített számlázó programra, nem kell külön "eredeti" és "másolat" példányokat készíteni, egyszerűen egy szövegszerkesztő programmal vagy kézzel is megírhatunk egy számlát (még alá sem kell írni) és odaadjuk az ügyfélnek vagy elküldjük e-mailben. A számlánkon azonban mindenképpen szerepelnie kell a következőknek:
Nevünk és címünk(amellyel regisztráltuk magunkat)
Ügyfél neve és címe
Fizetendő összeg
Dátum
Ha ÁFA körösek vagyunk akkor az ÁFA összege, ezenkívül egy azonosító szám amely kihagyás és ismétlődés nélküli és egyértelműen azonosítja a számlát. Erre a legegyszerűbb módszer, ha 1-től egyesével növekvő számokat használunk.
Bejövő és kimenő számláinkat az adott adóév végétől számított öt évig meg kell őriznünk.
